Підсумки обласної інтернет-конференції “Україна соборна”

Вже втретє КОКПНЗ “Мала академія наук учнівської молоді” проведено обласну інтернет-конференцію “Україна соборна”, підсумки якої підведено напередодні Дня Конституції України.  Мета конференції – вшанування багатовікової історії національного державотворення, засвідчення поваги до подвигу борців за свободу, незалежність і територіальну цілісність держави, єднання суспільства у справі розбудови України як високорозвиненої демократичної європейської держави, консолідації історичної пам’яті нації.

 Пропонуємо ознайомитись з роботами учнів-членів Київського обласного територіального відділення МАН, які стали учасниками конференції.

 

Єдність  Кримськотатарського народу з українцями в умовах анексії Криму. Будковська Софія, учениця 10 класу Броварської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9

 

Формування світогляду та військово-політичних переконань Романа Шухевича (Тараса Чупринки).  Бондаренко Богдана, учениця 10 класу  ОЗССО «Ковалівський ліцей» Ковалівської сільської ради  Васильківського району

 

Гібридна війна в Україні та її жертви. Гутніченко Вікторія, учениця 11 – А класу Бучанського НВК «спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» №4

 

Сучасна система дипломатичних відносин України та механізм її вдосконалення. Думан Аліна, вихованка Переяславського  будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді

 

Зовнішньополітичні орієнтири незалежної України. Коновалова Вікторія, учениця  11   класу Боярського академічного ліцею «Гармонія» Києво-Святошинської районної ради     

Холодноярська республіка у національній політиці пам’яті. Химченко Катерина, учениця 10  класу Навчально-виховного комплексу «Узинська гімназія»

 

Соборність… Що собою знаменує це слово? Як його можна трактувати та тлумачити?

Тлумачення слова «соборний» в академічному тлумачному словнику, трактується як об’єднаний; неподільний[1]. За іншим визначенням: «соборність – морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток» [2].

Для України соборність відігравала велике значення ще з часів сивої Руси-України, з часу збирання майбутніх українських земель. Київські князі прагнули соборності, централізації, щоб утримати владу в руках та контролювати великі розрізнені з численними племінними союзами території. Соборності хотіли гетьмани, щоб зібрати докупи розірвану, розшматовану та розчленовану між Московією-Росією та Річчю Посполитою-Польщею Україну. До неї прагнули просвітителі ХІХ століття, кириломефодіївці. Її намагалися творити в ході революції 1917-1921 років та національно-визвольних змагань першої половини ХХ століття. Вона була на устах в усіх на початку 90-х років ХХ століття, у 2000-х роках та стала надзвичайно актуальною з 2014 року.

В основі соборності лежать багато складових: політика, економіка, психологія, філософія, історія, яка є фундаментом та цементуючим матеріалом всього.

Кожна історична особа, кожна історична подія так чи інакше відігравали і відіграють певну роль у підтримці або запереченні ідеї соборності нашої держави. Тому, досліджуючи історичні процеси, незважаючи на час, місце, постаті які вивчаємо, ми вносимо свою лепту у становлення та соборність України, нації, народу, пишемо, творимо і соборуємо її історію та державність.

Досліджуймо і пишімо історію! Допомагаймо нашій державі у важкий для неї час: період незгод, нестабільності, АТО, карантину, перехідний реформенний період, епоху змін, період розбудови і перебудови!

Вивчення достовірної і достеменної, невидуманої і нетрактованої ніким історії допоможе Україні постати із попелу, визначитися із своїм напрямом у зовнішній та внутрішній політиці, економічній сфері, створити філософію та психологію українця націоналіста-патріота який з толерантністю відноситиметься до інших націй, але у той же час гордо, з високо піднятою головою достойно представлятиме себе та свою державу у світі.

Вивчаймо історію! Досліджуймо і творімо її! Будуймо Україну разом! Єднаймося і братаймося. Пам’ятаймо ХТО МИ!.. І шануймося! Бо ми того варті!

Бондаренко Галина

[1] Словник української мови: в 11 томах. Том 9, К. 1978.  С. 433.

[2] Соборність. Великий тлумачний словник сучасної мови. URL: https://slovnyk.me/dict/vts