ТВОРЕЦЬ СУЧАСНИХ НАНОМАТЕРІАЛІВ

Розпочинає свою роботу пошукова онлайн-студія наукового відділення технічних наук «Українські творці науки та техніки», в якій учні-члени МАН Київщини  проводять експедиції з дослідження  життєвого шляху та наукової діяльності всесвітньо відомих вчених-українців.

Про найвідомішого українця – творця наноматеріалів Гогоці Юрія Георгійовича підготувала відео-нарис Ірина Шкута, вихованка гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності  (екологічно-безпечні технології та ресурсозбереження)» КОКПНЗ «Мала академія наук учнівської молоді», учениця 10 класу Трипільського ліцею Української міської ради Обухівського району.

Професор Гогоці (Yury Gogotsi) – українсько-американський науковець у галузі матеріалознавства та нанотехнологій, засновник та директор американського Інституту наноматеріалів Е.ДЖ. Дрекселя (A.J. Drexel Nanomaterials Institute).

У 2022 році Юрій Георгійович отримав визнання як «Високоцитований дослідник» в авторитетному реєстрі Clarivate одразу в двох категоріях: хімія та у матеріалознавство.

Сучасний український вчений – величина світового масштабу. Світ, у якому працює науковець для більшості із нас непомітний, бо інколи в десять тисяч разів менший за діаметр волосини. І водночас, це світ матеріалів, з яким кожен щодня має справу, торкаючись, приміром, екрану смартфона. Якщо глянути на розфарбовану фотографію цього світу, може здатися, що це червоні скелі Арізони. Хоча насправді – це максени (MXenes) ‒ сімейство наноматеріалів, яке відкрила група вчених під керівництвом професора Гогоці. Максени дуже тонкі і мають багато унікальних властивостей, які ще чекають на застосування.

Зараз значна частина життя вченого ‒ це міжнародні польоти з США по всьому світу, лекції, відкриття лабораторій, редагування наукового журналу ACS Nano.

Науковець активно підтримує Україну на міжнародному рівні: збирає кошти для українських дослідників, співпрацює з фондами, професійними товариствами та державними організаціями для підтримки української науки.