Титан світової математики – українець, академік Михайло Кравчук

«Історія математичної думки. Роль особистості в науці» – це онлайн проєкт МАН Київщини, учасники якого створюють презентаційні відеоролики до значущих дат у математичній спільноті. Учні, вихованці гуртків «Основи науково-дослідницької діяльності (математика)» розказують спільноті про роль особистості в становленні математики як науки.

Михайло Кравчук – математик широкого масштабу. Його ім’я добре відоме у світовій математичній науці. Світ не знав лише, що він – українець.  Є.Сенета (Австралія)

Михайло Пилипович народився 27 вересня 1892 року в селі Човниця на Волині. Славетний математик, академік АН УРСР (з 1929 р.), професор Київської політехніки. Він став наймолодшим академіком — у віці 37 років. Автор понад 180 наукових робіт, в тому числі більше десятка монографій з різних галузей математики. Наставник Архипа Люльки та Сергія Корольова – всесвітньо відомих у майбутньому конструкторів реактивних двигунів і вчених у галузі ракетобудування.

Методи українського науковця використані в США, Японії та інших країнах при моделюванні кібернетичної техніки. Його наукові праці широко використовували американські автори першого у світі комп’ютера.

Є в біографії вченого сторінка життя тісно пов’язана із Київською областю. У 20-х роках минулого століття, в складні часи економічної розрухи й суспільно-політичного хаосу, доля привела молодого математика в село Саварка на Богуславщині, де він вчителював, а згодом став і директором. Учні Саварської гімназії ім. А.М. Люльки Богуславської міської ради Київської області разом зі своїми наставниками підготували відеоекскурс експозиції музею. Тут, у Саварській школі, під дбайливою опікою талановитого педагога, розпочався для простого сільського хлопця Архипа Люльки шлях до великих знань і відкриттів.

Михайло Пилипович співавтор першого тритомного словника української математичної термінології. Автор наукових праць із алгебри, математичного аналізу, диференціальних та інтегральних рівнянь, теорії функцій та інших розділів математики. В музеї села є раритетний зшиток – рукописний підручник з геометрії. Учні гімназії представили розв’язки декількох геометричних задач із цього підручника.

«Моя любов – Україна і математика» – таким було життєве кредо видатного українського математика.  Сьогодні усе  міжнародне математичне товариство відмічає  130 років від дня народження. Доля подарувала йому неповних 50 років. Вчений-патріот, видатний українець, фундатор математичної думки пройшов страшний шлях мученика. За доносом його було заарештовано  21 лютого 1938 році. В тому страшному, знедоленому житті академік намагався викроювати хвилинки і працювати над науковими теоріями.

У 1956 році Михайла Пилиповича було реабілітовано за відсутністю складу злочину, а в 1992 – поновлено у складі дійсних членів Академії наук України.

Уже в ХХІ ст. ЮНЕСКО внесла ім’я Михайла Кравчука до переліку найвизначніших осіб.

Радимо вам переглянути документальний фільм “Голгофа академіка Кравчука. Фільм  детально розкаже про життєвий шлях знаного на весь світ українського математика.

На небосхилі математичної науки яскравою зіркою світить ім’я Михайла Кравчука – зразок для наслідування та продовження його досліджень у працях сучасних і прийдешніх науковців в Україні та далеко за її межами…

Математичні інтереси М. Кравчука — розмаїті, його наукові праці відзначались оригінальністю ідей, нестандартністю підходів до відомих і нових математичних проблем. Своєрідність і гнучкість мислення, висока продуктивність і працездатність, ерудованість, вимогливість і наукова щедрість, відданість науці М. Кравчука викликали захоплення його учнів і послідовників, коло яких з року в рік розширювалось.